Komentowana treść: AROS - nowości
[#1] Re: AROS - nowości
AROS to porażka. "System" to za dużo powiedziane. Wypróbowałem zarówno wersję 32 jak i 64bit i nic dobrego nie mogę o nim powiedzieć. Piszę to z perspektywy przeciętnego Kowalskiego, który chciałby korzystać z systemu innego niż Windows czy Linux.
Dla przeciętnego zjadacza chleba, Aros jest nie do przejścia.
W ciągu tylko 3 godzin napotkałem mnóstwo problemów, a z poważniejszych to słabiutka lokalizacja, brak możliwości zmiany nazwy dysku (domyślnie jakieś dziwne znaki są), brak możliwości zmiany rozdzielczości inną niż jest domyślna. Do tego nie bootuje się wersja ze wsparciem dla kart nvidia (mam 9600gt). W ciągu tego krótkiego czasu system zawiesił się trzykrotnie. To tylko część z tego co spotkało mnie podczas użytkowania Arosa.

Obawiam się, że ten "system" jest jeszcze w fazie wymagającej dopracowania. Obecnie traktuję go jako ciekawostkę
[#2] Re: AROS - nowości

@cacodemon666, post #1

Do tego nie bootuje się wersja ze wsparciem dla kart nvidia (mam 9600gt).

W tej sprawie odsyłam do wiadomości sprzed tygodnia.
[#3] Re: AROS - nowości

@cacodemon666, post #1

Czasem warto poczytać jakie ma wymagania sprzętowe AROS i na jakim sprzęcie zadziała bezproblemowo.
[#4] Re: AROS - nowości

@pampers, post #3

Próbowałem na swoim kompie i na 3 innych (w tym jeden laptop acer).
W każdym przypadku wychodzą jakieś "kwiatki".
Autorzy tracą czas na takie bzdury, zamiast wspierać prawdziwe projekty jak X1000.
Ostatni raz ktoś poważny wykłada kasę na prawdopodobnie ostatnią reanimację Amigi, to środowisko woli się jeszcze bardziej podzielić. Po co ?
[#5] Re: AROS - nowości

@cacodemon666, post #4

Co autorzy robią to chyba ich własny interes. Nazywanie ich ciężkiej pracy "bzdurą" jest tylko dowodem jak jedyny właściwy portal zrobił Ci wodę z mózgu.

[#6] Re: AROS - nowości

@cacodemon666, post #4

Bo tak chce ?

Każdy ma prawo tracić swój wolny czas i pieniądze jak ma na to ochotę.
[#7] Re: AROS - nowości

@cacodemon666, post #4

To juz ludzkie pojecie przerasta, rozkazuja co ma robic wlascicie/moderator danego portalu, wlaza z buciorami w czyjes prywatne zycie i hobby, co jeszcze? Na drzewo patafianie, juz sio idz sie lepiej pod apelem podpisz.
[#8] Re: AROS - nowości

@cacodemon666, post #4

Jak już wyskakujesz z ogniem prawdziwej wiary, to trzymaj się przynajmniej faktów.
1.Historia AROS'a jest zdecydowania dłuższa niż X1000, więc ta Twoja prawdziwość projektu brzmi śmiesznie (jesli się nie mylę AROS dorobił się nawet dwóch dedykowanych mu komputerów).
2.X1000 to nie jest reanimacja Amigi, to taki nowy komputer PPC co się „Amiga One” zowie ( pisane razem albo osobno). Jest to jakieś nawiązanie do nazwy, ale żeby odrazu Amiga?
3.Środowisko się nie dzieli, bo zdążyło się już dawno podzielić. Ma to zarówno plusy jak i minusy. Wbrew pozorom plusów jest sporo.

To tylko część z tego co spotkało mnie podczas użytkowania Arosa.

To musiało być straszne. Zażądaj od autorów odszkodowania!
[#9] Re: AROS - nowości

@fazior, post #7

Po co tak agresywna reakcja, Faziorze? Zaraz się zacznie wzajemne obrzucanie błotem. Ostatnie zdanie Twojej wypowiedzi wydaje mi się zupełnie niepotrzebne. :(
[#10] Re: AROS - nowości

@fazior, post #7

Ostrzeżenie.

I zauważam, że cała dyskusja nieco zbacza z toru. Proponuję więc od razu przenieść się na forum.
[#11] Re: AROS - nowości

@cacodemon666, post #4

Może nie każdy chce mieć i wspierać x1000 . AROS fajny jest na jednym z moich PC chodzi jak burza . To że systemowi jeszcze brakuje to wiadomo ale jest coraz coraz lepiej .
[#12] Re: AROS - nowości

@cacodemon666, post #1

Ależ z Ciebie wIELKI aMIGOWIEC komentujący spod komputera PC z systemem Windows OK
Szkoda komentować Twój manifest, który wcześniej wygłosiłeś na execu. Powiem tylko tyle, że gdybyś zwrócił się o pomoc bardziej doświadczonych użytkowników AROS-a, to znalazłbyś ją na forum PPA. Nie zrobiłeś tego, bo nie miałeś zamiaru go używać. Chciałeś sam sobie udowodnić, że się nie da i wszelkie trudnosci były Ci na rękę. Teraz możesz brylować na execu (bo tutaj nie za bardzo) jako pogromca AROS-a. Żal mi Ciebie. Wracaj do swojego Windowsa i dalej siej pogardę do mojego hobby. Narysuj sobie w Paincie X1000 i uważaj się za Amigowca.
[#13] Re: AROS - nowości

@FOrest, post #12

Powiem tylko tyle, że gdybyś zwrócił się o pomoc bardziej doświadczonych użytkowników AROS-a, to znalazłbyś ją na forum PPA
Kanał #AROS też nie gryzie ;). Dzięki zaangażowaniu paru osób udało się usunąć problemy uniemożliwiające uruchomienie AROSA np. na moim laptopie.. a wymagało to poprawek w samym AROSie. Niemniej jednak się udało - czyli można.
[#14] Re: AROS - nowości

@FOrest, post #12

Powiem tylko tyle, że gdybyś zwrócił się o pomoc bardziej doświadczonych użytkowników AROS-a, to znalazłbyś ją na forum PPA.


Ja swego czasu szukałem pomocy przy opanowaniu Arosa. Zarówno na ppa jak i wśród autorów. Zero pomocy. Po pewnym czasie system wyleciał z HDD a płyta instalacyjna poszła do kosza. Sam system po tych perypetiach przestał mnie interesować.


Benedykt Dziubałtowski
[#15] Re: AROS - nowości

@MaaG^dA, post #13

Hehehe. Jedynym prawdziwym następcą Amigi jest X1000. To nowy model czy to się komuś podoba czy nie. Nie ma innej Amigi i nie ma innego systemu. To jedyna droga, aby Amiga mogła jeszcze zaistnieć, a nie tak jak obecnie być jedynie pozycją w allegro w dziale "stare komputery". Wybór należy do Was. MorphOS już nie jest rozwijany a małe komputerki Apple to nie Amigi. Wyboru wielkiego nie ma. Albo Amiga X1000, albo...superfrog to usranej śmierci.
[#16] Re: AROS - nowości

@cacodemon666, post #15

Gdzie wyczytałeś kolego że MorphOS nie jest już rozwijany ?

Drogą X1000 amiga nie zaistnieje już . To jest tylko taka ciekawostka i tyle

Ostatnia edycja: 18.05.10 21:55:33
[#17] Re: AROS - nowości

@cacodemon666, post #1

Z perspektywy przeciętnego Kowalskiego to i AOS4.x jest nie do używania
[#18] Re: AROS - nowości

@FOrest, post #12

A co ? Mam pisać spod A500 z 1MB ? Piszę spod PC, bo klasyczne Amigi jakie posiadam (a jest ich kilka: A1000, A1200, CD32, CDTV) leżą sobie grzecznie jako eksponaty, a więc robią to co powinny robić blisko 20 letnie komputery - są na emeryturze, a WinUAE zastępuje je doskonale.
Ich rolę przejęły nowocześniejsze pecety.
X1000 może to odmienić i sprawić, aby ludzie znów używali Amigi - nowoczesnej i szybkiej. Zapewne drogiej, ale z drugiej strony nie będzie to sprzęt, który trzeba będzie często upgradeować jak PC, wystarczy na dłużej.

AROSA sprawdzałem, bo miałem zamiar go próbnie rozpropagować w nowych komputerach jakie sprzedaję, jako drugi system obok Windows. Niestety przeciętni ludzie nie mają czasu na pierdoły, jak poszukiwanie na forach pomocy przy ciągłym zawieszaniu się tego "systemu". System powinien działać prawidłowo, a nie działa. Szkoda, sobie nim dupy zawracać.
[#19] Re: AROS - nowości

@cacodemon666, post #18

X1000 może to odmienić i sprawić, aby ludzie znów używali Amigi - nowoczesnej i szybkiej. Zapewne drogiej, ale z drugiej strony nie będzie to sprzęt, który trzeba będzie często upgradeować jak PC, wystarczy na dłużej.

Rozumiem, że już odkładasz kasę na zakup X1000 ?
AROS nie jest systemem który bezproblemowo działa na każdej możliwej konfiguracji PC - i z tego trzeba sobie zdawać sprawę przy jego uruchamianiu. Tym bardziej też nie jest dla "popularnego" użytkownika. A to nie ze względu na swoje ograniczenia - ale raczej ze względu na ilość dostępnego nań oprogramowania. Pozostaje więc w kręgu ciekawostki mniej lub bardziej używalnej.. ale jednak ciekawostki.
[#20] Re: AROS - nowości

@cacodemon666, post #1

AROS to porażka.

Jeszcze porażki nie widziałeś.

"System" to za dużo powiedziane.

To podaj swoją definicję.

Wypróbowałem zarówno wersję 32 jak i 64bit i nic dobrego nie mogę o nim powiedzieć.

Jakąś dystrybucję (Ikaros?) czy porwałeś się z krainy Windowsa prosto na nightly build?

Piszę to z perspektywy przeciętnego Kowalskiego, który chciałby korzystać z systemu innego niż Windows czy Linux.

Wszyscy pokładają nadzieję, że przeciętny Kowalski potrafi przeczytać co jest, a co nie jest obsługiwane.

a z poważniejszych to słabiutka lokalizacja

Robi się, chłopaki pracują. I idzie im to szybciej niż pewnym braciom USB 2.0...ale chyba zbaczam z tematu. ;)

brak możliwości zmiany nazwy dysku (domyślnie jakieś dziwne znaki są)

Nie zauważyłem czegoś takiego. Mógłbyś opisać dokładniej? Z chęcią sprawdzę.

brak możliwości zmiany rozdzielczości inną niż jest domyślna

A u mnie się da. Zdziwiony?

Do tego nie bootuje się wersja ze wsparciem dla kart nvidia (mam 9600gt).

To już Ci chłopaki wyjaśnili. O ile dotarło, of corz.

W ciągu tego krótkiego czasu system zawiesił się trzykrotnie.

No to już prawie osiągneliśmy poziom AmigaOSu A tak szczerze to kiedy Ci się zawiesił? Podczas czego? Jaki soft był uruchomiony?

To tylko część z tego co spotkało mnie podczas użytkowania Arosa.

Ciesz się, że nie wywołało to ospy, odry lub innej rzeżączki. Takie instalowanie różnych sysytemów "na pałę" powoduje raka i choroby serca.

Obawiam się, że ten "system" jest jeszcze w fazie wymagającej dopracowania.

Jak wszystko w świecie technologii. Wszystko jest ciągle dopracowywane. Ideały nie istnieją.

Obecnie traktuję go jako ciekawostkę

Tak jak miliony ludzi cały "nasz" światek. BTW: czy to będzie do końca Twojego życia "ciekawostka" do wyżywania się w gorsze dni?
[#21] Re: AROS - nowości

@cacodemon666, post #15

Przepraszam za offtopic:

"MorphOS już nie jest rozwijany" - skad masz takie informacje?

Napisze tylko ze nie sa prawdziwe.
[#22] Re: AROS - nowości

@widelec, post #20

Po prostu nie rozumiem po co te cholerny podziały. Kiedyś każdy amigowiec oczekiwał nowego sprzętu - lepszego i szybszego, a dziś kiedy wreszcie jest realna szansa na nową Amigę, to wszyscy jęczą i biadolą, że to słabe, że drugi rdzeń nie będzie od razu obsługiwany, że AmigaOne to nie Amiga, że drogie itp. Aż się boję pomyśleć co by było, gdyby do produkcji weszła AmigaNG? Procesor jakiś taki inny, a i system mało amigowy. No przecież zeżarlibyście Gateway, ale ten na szczęście dla siebie odpuścił, więc trzeba było na kimś innym skupić złość. Na kimś kto MA PRAWO nazwać komputer Amigą i czy komuś to się podoba czy nie, to Amigą jest, a nie jak twierdzą co niektórzy komputerem amigopodobnym. X1000 to już ostatnia szansa na powrót Amigi. Każdy z nas tych powrotów przeżył kilka i żaden nie udał się, więc można było się czuć rozczarowanym. Tym razem może być inaczej.
Jak się komuś nie podoba, to olejcie temat i dajcie żyć innym. Nie ględźcie o X1000, nie piszcie newsów, bo skoro nie odpowiada, to chociaż zostawcie ten temat w spokoju.
[#23] Re: AROS - nowości

@stefkos, post #21

Ostatni news ze strony MOrphOS Team pochodzi z 12.10.2009 - MorphOS 2.4 -Premier Release with Mac mini Support. Od tamtej pory cisza. Wnioskuję, że chłopaki dali sobie spokój, bo jaki jest sens robić system dla 20 osób z Polski.
[#24] Re: AROS - nowości

@cacodemon666, post #22

Coż rożne drogi rozwoju sytemów amigowych to wina braku działań i kolejnych obiecanek firm które miały prawa do Amigi i AmigaOS-u . Poprostu pozostali developrzy postanowli działać a nie czekać. I tak powstał AROS czy MorphOS w tym czasie AmigaOS4 jeszcze nie istniał . Wiec najpierw dobrze zapoznaj sie z historia Amigi .
[#25] Re: AROS - nowości

@cacodemon666, post #23



Przecież trwają prace nad MorphOS-em 2.5

Ostatnia edycja: 18.05.10 23:03:43

Ostatnia edycja: 18.05.10 23:04:54
[#26] Re: AROS - nowości

@cacodemon666, post #22

Proszę, załóż temat w odpowiednim dziale na forum. Jeśli tego nie zrobisz, to zrobię to ja i tam ustosunkuję się do Twojej wypowiedzi. To co w tym momencie piszesz (oraz odpowiadający Ci FOrest, Drako, stefkos, widelec i MaaG) nijak nie dotyczy tematu newsa. A jak polecą bany to znowu ktoś będzie urażony, że "cenzura", że "jak ktoś napisze o AmigaOne to od razu atakują" itp.

@wszyscy: więcej spokoju. Proszę. Miało być o AROSie.

Ostatnia edycja: 18.05.10 23:04:45
[#27] Re: AROS - nowości

@cacodemon666, post #23

Weź już przestań... wystarczy wejść na kanał #morphos i się dowiesz co i jak..
Tak dla twojej informacji: aktualnie trwają prace nad aktualizacją MorphOS2.5, do tego prace nad obsługą kolejnych sprzętów ze stajni Apple.
Co zaś do X1000 - niech sobie wyjdzie. Zobaczymy jaka będzie cena, jak będzie sprzęt obsługiwany... a potem się zobaczy.
[#28] Re: AROS - nowości
btw testował ktoś już Screenrecordera na AROSie ?
[#29] Re: AROS - nowości

@cacodemon666, post #22

Po prostu nie rozumiem po co te cholerny podziały.

Ja też wielu rzeczy nie rozumiem. Tylko, że jak nie rozumiem to staram się zrozumieć, a nie zniszczyć.

Kiedyś każdy amigowiec oczekiwał nowego sprzętu - lepszego i szybszego, a dziś kiedy wreszcie jest realna szansa na nową Amigę, to wszyscy jęczą i biadolą, że to słabe, że drugi rdzeń nie będzie od razu obsługiwany, że AmigaOne to nie Amiga, że drogie itp.


Ależ tak jest nadal. Wszyscy ciągle oczekują nowego sprzętu i nowych wersji systemu/ów. Ot, problem w tym, że każdy ma trochę inną wizję tego.

Procesor jakiś taki inny, a i system mało amigowy.

Owce łyknęły by to, "bo naklejka". A jakaś zbłąkana owieczka miałaby własną wizję i zrealizowałaby ją. Byłby podział taki sam jak dzisiaj, tyle, że wcześniej.

Na kimś kto MA PRAWO nazwać komputer Amigą


Jak chcą to niech sobie nawet tak glebogryzarkę nazywają, MAJĄ PRAWO i tego nikt nie neguje. Tak samo jak każdy ma prawo nawiązywać do ich produktów, jak i produktów śp. Commodore. MAMY PRAWO nazwać się "amigopodobnymi", "czerpiącymi z Amigi", "wzorującymi się na Amidze klasycznej". MAMY PRAWO.

i czy komuś to się podoba czy nie, to Amigą jest, a nie jak twierdzą co niektórzy komputerem amigopodobnym.


Rzeczywiście, muszę się niestety z Tobą zgodzić. AmigaOne X1000 ma w nazwie słowo "Amiga". Niech sobie będzie Amigą. Ale nie jest "Amigą klasyczną" czy "Kontynuacją Amigi Klasycznej". Tak samo jak byłoby z wspomnianą przez Ciebie mityczną Amigą NG. Byłaby NG, a nie "classic".

X1000 to już ostatnia szansa na powrót Amigi.

Nie bądź takim pesymistą. Jak nie uda się teraz to ktoś znowu spróbuje za 10 lat. Tylko wtedy napisze, że Amiga wraca po 25 latach, a nie po 16. (BTW: czemu w tych niusach nikt nie liczył AmigiONE? Bękart jakiś czy wstyd się przyznać?)

X1000 to już ostatnia szansa na powrót Amigi. Każdy z nas tych powrotów przeżył kilka i żaden nie udał się, więc można było się czuć rozczarowanym.


Czuć się rozczarowanym i czekać, albo czuć się rozczarowanym i coś zrobić. Każdy wybrał własne stado owiec.

Tym razem może być inaczej.

Good luck, jak mawiali starożytni Amerykanie.

Jak się komuś nie podoba, to olejcie temat i dajcie żyć innym.

Zrób to samo z AROSEM, dobrze?

Nie ględźcie o X1000, nie piszcie newsów, bo skoro nie odpowiada, to chociaż zostawcie ten temat w spokoju.


Są tutaj ludzie, którzy czakają na ten sprzęt i dla nich są te wiadomości. Że czasami ktoś zatroluje? Każdemu zdarza się "ciekawszy" dzień, w którym zajrzy w jakieś "nie swoje" komentarze, prawda?
[#30] Re: AROS - nowości

@Benedykt Dziubałtowski, post #14

Znalazłem na forum Twojego posta z 31.01.2009 roku. AROS-a znało i używało wtedy dużo mniej osób z PPA niż dziś. Ja miałem wtedy przerwę... :(
Dziś system oferuje sporo więcej niż wtedy: stos USB, instalacja na pendrivie, poprawiony fat.handler, udoskonalona OWB, port YAM-a, Scout-a, wyjmowanie ikon na pulpit, lokalizacja wykonana przez ATO (amigowiec666 tego nie zauważył, bo "test" wykonał w marcu a sprawa jest dosyć świeża), nowy Mplayer, obsługa modemów GSM, Jabber, sterownik HDAudio, obsługa netbooka Acer Aspire, rozpoczęcie prac na stosem wifi, integracja UAE z systemem, drugi obok iMici sprzęt dedykowany, obsługa kart Envy24HT, wznowienie prac nad wersją Windows hosted AROS-a (ma m.in. screen dragging), projekt Emumiga (emulacja 68k podobna do tych w MorphOS i OS4), sterowniki 3D dla nVidii - to najciekawsze z AROS-owych wydarzeń jakie miały miejsce od czasu Twojego posta...
Gdybyś chciał raz jeszcze spróbować to naprawdę licz na pomoc kilku osób :)
Dziś najciekawszą opcją dla wypróbowania AROS-a wydaje mi się instalacja na pendrivie (na razie tylko nocne kompilacje). W najbliższym czasie ma wyjść Icaros Desktop 1.2.2 z tą opcją: http://vmwaros.blogspot.com/2010/05/booting-from-stick-icaros-stick.html

Ostatnia edycja: 18.05.10 23:58:46
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem